Zubne proteze
Proteze predstavljaju mobilne nadoknade kojima se nadoknađuju pojedini ili svi zubi kao i deo resorbovane vilične kosti.
U našoj ordinaciji pružamo usluge izrade svih vrsta parcijalnih i totalnih proteza vrlo kvalitetno po pristupačnim cenama.
Koje vrste zubnih proteza postoje?
Klasične akrilatne proteze za zube
Kao što im sam naziv kaže, izrađuju se od roze akrilata koji podseća na boju prirodnih desni tj. gingive. Zubi koji se ugrađuju u ove proteze su fabrički proizvedeni i u potpunosti imitiraju boju, izgled i transparenciju prirodnih zuba. Ove proteze se izrađuju na osnovu jednog ili dva otiska, a nakon toga sledi modelovanje bedema koji predstavlja budući zubni niz. Zatim sledi izbor veličine, oblika i boje zuba. Nakon prve probe i eventualnih korekcija pristupa se definitivnoj završnoj obradi ovih proteza.
Parcijalne akrilatne proteze po pravilu su indikovane kao privremene nadoknade. Naime, žičane kukice u njihovom sastavu nepovoljno utiču na susedne zube na koje se oslanjaju i vremenom dovode do njihovog rasklaćivanja.
Totalne akrilatne proteze postižu retenciju u usnoj duplji pomoću vakuma koji se stvara između njih i mekih tkiva. Period adaptacije na ovakve nadoknade jeste duži zbog njihovog izraženog volumena.
Skeletirane - vizil proteze
Predstavljaju proteze sa metalnom osnovom i livenim kukicama koje se oslanjaju na susedne zube.
Livene kukice ravnomerno raspoređuju opterećenje na susedne zube. Iako estetski inferiornija ovakva vrsta nadoknade u potpunosti zadovoljava funkciju a obzirom da je redukovana, pacijenti sa na nju lakše navikavaju.
Legura metala je na bazi kobalta, hroma i molibdena.
Estetske proteze
Estetska parcijalna proteza poznata i kao "beli vizil" je poluelastična proteza koja u svom sastavu ima bazu od presovanog, poliuretanskog materijala.
Kukice mogu biti bele ili providne i poseduju izvrsnu mehaničku otpornost. Veoma je lagana i komforna za pacijenta.
Elastične - silikonske proteze
Fleksibilne i savitljive a izuzetno čvrste i praktično otporne na lom.
Vrlo tanke i komforne za nošenje, estetski se vrlo lepo uklapaju sa preostalim zubima međutim kod ovih vrsta proteza, ne postoji mogućnost podlaganja.
Obzirom da se tkiva ležišta proteze vremenom troše, neophodno je da se uradi podlaganje proteze tj. dodavanje novog materijala kako bi proteza ležala stabilno u usnoj duplji.
Silikonska proteza u ovom slučaju bi morala ponovo da se radi.
Vizil proteze sa atečmenima
Atečmeni su precizni vezni elementi koji se sastoje iz dva dela. Jedan deo je u sastavu proteze a drugi deo u sastavu krunica-mosta koji se namenski izrađuju na preostalim zubima.
Atečmeni su potpuno skriveni a veza kojom povezuju protezu i preostale zube je izuzetno jaka,što kao rezultat ima protezu koja stabilno leži u usnoj duplji bez metalnih kukica koje narušavaju estetiku.
Najčešće korišćeni atečmeni su u obliku kuglica-drikera i klizača.
Ovakvom kombinacijom se postiže maksimalan učinak proteze!
Jedina mana ovakvog kombinovanog rada jeste viša cena izrade i potreba za periodičnim menjanjem ( jednom u 12-24 meseca) i to dela atečmena koji se nalazi u protezi.
Proteza na implantima
Bolja stabilizacija totalnih proteza za zube može se postići ugradnjom mini implantata.
Mini implanti su manjih dimenzija u odnosu na standardne te samim tim ne zahtevaju prisustvo veće količine alveolarne kosti niti ugradnju veštačke kosti.
Uglavnom se rade u donjoj vilici i preporuka je ugradnja 4 implanta. U slučaju da nema dovoljno mesta, postavljaju se 2 implanta.
U gornjoj vilici ukoliko je potrebna redukcija nepca neophodna je ugradnja 6 implantata ili 4 bez redukcije.
Sama ugradnja je relativno laka hirurška intervencija, potpuno bezbolna u lokalnoj anesteziji. Sami implanti su od legure titanijuma i ne postoje kontraindikacije za njihovu primenu.
Iako su povoljniji u odnosu na standardne implantate i odlični za stabilizaciju totalnih proteza, postoji jedna velika mana. Oni se nikad ne mogu vezati za kost (oseointegrisati) kao pravi zubni implantat.
Oni su samo privremeno vezani za kost i pre ili kasnije će doći do loma mini implanta ili njegovog ispadanja. Kada će se to desiti i kolika je njihova klinička uspešnost, jako su podeljenje mišljenja.
Pojedini hirurzi ih koriste samo onda kada je kost nedovoljnih dimenzija da bi se ugradio standardni zubni implant a pacijent u poodmaklom dobu.
Osnovna namena mini implantata je da služe kao prelazno (privremeno) rešenje kod ugradnje standardnih zubnih implantata, da se na njima izradi privremena proteza ili privremeni most, dok ne prođe vreme koje je potrebno da se već ugrađeni zubni implanti vežu za kost i na njima izradi trajna nadoknada.
Takođe, uveliko se koriste i kao pomoćno sredstvo u ortopediji vilica, kada je potrebno uporište za brže pomeranje zuba.
Posetite nas, pregledi i konsultacije su besplatni!
Dobro došli!
Adresa
Telefon
+381 64 270 2380 ( Viber )
+381 11 361 1649
Radno Vreme
Od ponedjeljka do petka:
10:00 – 19:00